Organizator:

OZE w sieci elektroenergetycznej

Podziel się

Konferencja pod tytułem „OZE w sieci elektroenergetycznej” organizowana przez ENEA Operator podczas targów EXPOPOWER podzielona została na 3 segmenty.

Podczas pierwszego segmentu poruszony został aspekt wagi dotacji europejskich w celach rozwojowych branży energii elektrycznej w naszym kraju. Marek Rusakiewicz – Wiceprezes ds. Operacyjnych ENEA Operator, podkreślił, iż te działania nie obciążają budżetu Polski, a także pozwalają na zniesienie z odbiorców obowiązku płatności za stwarzane innowacje. Dodatkowo dokładnie omówione zostały dane dotyczące firmy ENEA Operator Sp. z o.o., plany zarówno te najbliższe oraz długofalowe, a także wyzwania naprzeciw, którym stawiać czoła musi przedsiębiorstwo energetyczne.

- Jako Enea operator przyłączyliśmy 4,8 GW mocy źródeł OZE do naszej sieci, w tym około 1,4GW prosumentów, lecz pozostała część to głównie źródła fotowoltaiczne i wiatrowe - zaznaczył jako Marek Rusakiewicz – Wiceprezes ds. Operacyjnych ENEA Operator. - Enea Operator stała się liderem w zakresie przyłączania źródeł odnawialnych w ostatnim czasie - dodał.

O zarządzaniu, czyli całości działań mających na celu prawidłowe funkcjonowanie sieci elektoenergetycznej ze strony firmy Enea Operator opowiedział Dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enea Operator Pan Grzegorz Marciniak. Prelekcja była niezwykle angażująca z uwagi na bardzo ważny temat dla wielu z uczestniczących. Prelegent skupił się na sieci energetycznej od strony wytwórców, przedstawiając i przybliżając działania firmy na rzecz ułatwienia korzystania z instalacji, pozyskiwania informacji (efektów pracy instalacji, czy badanie danych prognozowanych), ale przede wszystkim komunikacji firmy z wytwórcą.

 - Wytwórcy stali się dość znaczącym elementem, by wpływać na sieć energetyczną. Szczególnie wpływają na poziom zapotrzebowania jakie będziemy pobierali z PSE, ale drugim elementem jest jakość dostaw dla klientów - zauważył Grzegorz Marciniak Dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enea Operator.

W trakcie prelekcji pana Tomasza Pawlickiego, Kierownika Biura Planowania Rozwoju Sieci w Enei Operator, mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda przyłączenie źródeł odnawialnych z perspektywy formalno-prawnej. Teoretyczny aspekt prelekcji z pewnością posłużył uczestnikom do kreowania praktycznych rozwiązań dla swoich działań z zakresu energii odnawialnych. Szczegółowo omówiony został temat odmów przyłączeniowych, powodów takich odmów i działań dążących do ponownego ubiegania się o uzyskanie zgody.