Organizator:

Najbardziej energetyczne targi w Poznaniu

Podziel się

Energetyka, elektronika i automatyzacja to tematy, które od 7 do 9 maja dominowały podczas targów Expopower, Greenpower oraz Poznań Drone Expo. Ekspozycja oraz wydarzenia organizowane przez Grupę MTP skierowane były do przedstawicieli przemysłu energetycznego, branży OZE, a także do tych, których interesowało wykorzystanie dronów np. w energetyce. Targi odwiedziło ponad 5000 uczestników.

Tematyka wydarzeń krążyła wokół energetyki przemysłowej, systemów automatyki, sterowania i instalacji niskiego napięcia, a także wokół energii odnawialnej, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych. Obok specjalistycznych ekspozycji targom towarzyszyły liczne konferencje. Patronat honorowy nad targami objęło Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat strategiczny nad targami Expopower sprawowała Enea Operator – jedna z najważniejszych na polskim rynku spółek energetycznych – która wraz z Wojewodą Wielkopolskim zorganizowała „Forum Innowacyjnej Energetyki #ENERGINN 2.0”. Dwudniowa konferencja dotyczyła inteligentnej energii, rozwiązań smart dla dużych aglomeracji i niewielkich miasteczek oraz zaawansowania prac nad tzw. energią jutra. Z kolei konferencja „Meet Hydrogen: H2 Wielkopolska” była okazją do zgłębienia możliwości zastosowania wodoru w gospodarce. Prelegenci byli specjalistami w zakresie badań nad pozyskaniem wodoru czy ekologicznymi i biznesowymi aspektami komercyjnego wykorzystywania tego pierwiastka.

Po pierwsze innowacyjność

Na targach prezentowane były takie rozwiązania jak inteligentna stacja transformatorowa z magazynem energii i przyłączami do źródeł OZE oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych, mobilna energooszczędna elektrownia dużej mocy, która jest w stanie wyprodukować energię elektryczną na potrzeby dużego koncertu plenerowego. W ofercie krajowych dostawców pojawiły się również stacje ładowania samochodów elektrycznych przystosowane do pracy w warunkach wewnętrznych, jak i ładowania pojazdów, nawet w najbardziej niesprzyjającym klimacie w zakresie temperatur od -25 do +50 ºC. Ciekawym rozwiązaniem, prezentowanym podczas targów, była folia, która służy do ogrzewania ścian, podłóg i sufitów, a następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Na wyzwania w zakresie OZE odpowiada koncentrator wiatru oparty na trzech pionowych płatach i dyfuzorach tunelowych wykonanych z kompozytów, co zapewnia lekkość i  trwałość urządzenia. Nowoczesny design oraz brak fundamentów pozwalają na instalacje turbin wiatrowych na budynkach mieszkalnych, obiektach użytkowych, czy stacjach benzynowych. Mogą one być używane również jako przenośny generator prądu przy nawadnianiu upraw.

Po drugie profesjonaliści

Targi odwiedzili profesjonalni zwiedzający m. in.: inwestorzy, deweloperzy, elektrycy, energetycy, instalatorzy, technicy, projektanci, koordynatorzy ds. zamówień oraz zarządcy nieruchomościami. 
Od lat swoje miejsce na Expopower mają uczniowie. W specjalnej strefie Enea Operator można było podpatrzeć energetyków przy pracy, ale też przyjrzeć się najróżniejszym doświadczeniom naukowym oraz pokazom ratownictwa przedmedycznego. Spółka prezentowała też technologię RFID, służącą do znakowania majątku sieciowego. Enea jest pierwszą w Polsce firmą, która wdraża tego typu rozwiązanie.

Po trzecie energia jutra

Równolegle z targami EXPOPOWER odbywały się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER gromadzące wszystkie branże odnawialnych źródeł energii. Podczas targów odbyło się szereg specjalistycznych seminariów, spotkań branżowych, prezentacji nowości czy też konsultacji i porad. Poruszano zagadnienia związane z bezpieczeństwem fotowoltaicznym, zmianami prawnymi w branży, redukcji emisji dwutlenku węgla, a także walki ze smogiem. Konferencje o odnawialnych źródłach energii dotyczyły przede wszystkim energii słonecznej i wiatrowej oraz magazynowania energii pochodzącej z tych źródeł. Podczas konferencji próbowano odpowiedzieć na pytania: czy biogazownie zdominują polski rynek odnawialnych źródeł energii, na jakie inwestycje można uzyskać dofinansowanie, a także, na które nowe przepisy prawne inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Produkty obsypane złotem

Złoty Medal Międzynarodowych Tarów Poznańskich jest potwierdzeniem nowoczesności oraz innowacyjności nagrodzonych produktów. Odznaczone produkty są unikatowe w swojej klasie, wykonane ze znakomitej jakości materiałów i wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie.

Laureaci Złotego Medalu targów GREENPOWER 2019:

  • Folia Dream Heat No. 1
  • Mobilna elektrooszczędna elektrownia dużej mocy GETOR QUAGROPACK
  • Turbina VIKO WINGS

Laureaci Złotego Medalu EXPOPOWER 2019

  • Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS
  • Mobilna elektrooszczędna elektrownia dużej mocy GETOR QUAGROPACK
  • Osprzęt do budowy linii nN dla przewodów izolowanych
  • Stacja ładowania samochodów elektrycznych LS-4

Kolejna edycja bloku targów EXPOPOWER, GREENPOWER oraz POZNAŃ DRONE EXPO odbędzie się równolegle z targami INSTALACJE, SECUREX, SAWO w Poznaniu w dniach 21-23 kwietnia 2020 r.