📢 Międzynarodowe Targi Energetyki już 23-25 kwietnia w Poznaniu! 📢  

Organizator:

Na nowe programy związane z transformacją energetyczną rząd przeznaczy 7 mld złotych

Podziel się

Jak poinformowała we wtorek 20 lutego minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, na nowe programy związane z transformacją energetyczną rząd przeznaczy 7 mld złotych. Wspomniane programy mają zostać uruchomione w najbliższych tygodniach.

Rządowe dofinansowanie ma trafić na zakup mini wiatraków i magazynów energii. Środki pochodzić będą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Jednym z kluczowych elementów nowego programu rządu ma być kogeneracja dla przemysłu i energetyki. Jest to proces, w którym obok energii produkowane jest ciepło, co pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z jednego źródła przez zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa. Takie rozwiązanie, w opinii Pauliny Hennig-Kloskiej pozwala na zmniejszenie obciążenia finansowego końcowemu odbiorcy energii. - To także proces wspierania przemysłu. Przemysł krajowy stoi przed dużym wyzwaniem jakim jest przechodzenie na zeroemisyjność. Uruchamiamy więc kolejną pule pieniędzy - kogeneracja dla energetyki i przemysłu w wysokości 1,5 mld zł na inwestycje w tego typu rozwiązania. 

Kolejny program "Moja elektrownia wiatrowa" posiadać ma łączną pulę środków 400 mln zł, które mogą być wykorzystywane na rozwój mikroelektrowni wiatrowych, ale także na rozwój sieci przydomowych magazynów energii. Minister zwróciła uwagę, że przydomowe magazyny energii mogą przyczynić się do poprawy rachunków na energię i odciążyć sieci dystrybucyjne, ponieważ prąd produkowany w ramach energetyki prosumenckiej będzie w większym zakresie zużywany przez gospodarstwo domowe i będzie mógł być także magazynowany. 

Źródło: wnp.pl