Organizator:

Enea Operator modernizuje sieć energetyczną w stolicy Wielkopolski

Podziel się

Enea Operator na terenie Poznania prowadzi inwestycje sieciowe w ramach kompleksowego programu modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia #Poznań2030. Program ma na celu poprawę niezawodności pracy sieci elektroenergetycznej. W ciągu ostatnich miesięcy spółka uruchomiła nowo wybudowaną, dwusystemową, rozdzielnię sieciową Garaszewo (110 kV) oraz dwie przebudowane linie energetyczne we wschodniej części miasta. Inwestycje te poprawiają bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji poznańskiej.

Enea Operator w ramach programu, który realizowany jest od prawie 3 lat, przeprowadziła kilkanaście inwestycji o znaczącym wpływie na poprawę funkcjonowania sieci w mieście. Były one przeprowadzone zarówno na terenie Starego Miasta, w dzielnicach zwanych „sypialniami”, jak i dzielnicach peryferyjnych.

Dotychczas najbardziej znaczącym przedsięwzięciem była instalacja modułu FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration,) który ulokowano w centrum Poznania. Jest on elementem automatyki inteligentnych sieci energetycznej (smart grid) średniego napięcia. W ramach tego zadania Enea Operator zmodernizowała 28 stacji średniego napięcia na niskie (SN/nn) oraz wyposażyła je w pełną telemechanikę. Zmodernizowano także trzy Główne Punkty Zasilania (GPZ): Krauthofera, Bema oraz Pogodno.

 Obszar centrum Poznania został wytypowany ze względu na dużą liczbę odbiorców zasilanych z tych linii energetycznychInteligentna sieć działa dziś m.in. na Grunwaldzie, Jeżycach, Wildzie czy na Starym Mieście. Dzięki zastosowaniu tego innowacyjnego rozwiązania wykrywanie uszkodzeń i zwarć w sieci elektroenergetycznej następuje automatycznie, a uszkodzone odcinki są izolowane – mówi Agnieszka Gosławska, dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji w poznańskim oddziale Enei Operator.

System usprawnia pracę dyspozytorów i służb technicznych, a co najważniejsze pozwala na przywrócenie dostaw energii odbiorcom w ciągu zaledwie kilku minut.

W ramach #Poznań2030 przeprowadzono także szereg innych inwestycji sieciowych, które krok po kroku budują bardzo nowoczesną infrastrukturę na terenie miasta. Enea Operator zmodernizowała m.in. rozdzielnię średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ) Cytadela, przebudowała stację GPZ Poznań-Główna, doprowadziła nowe zasilanie do 6 stacji zlokalizowanych w okolicach ulic Wspólnej oraz Bałtyckiej. Wybudowano również linię kablową SN (średniego napięcia - 15 kV) z rozdzielni sieciowej Czartoria w kierunku planowanego do odtworzenia GPZ Garbary, a także wymieniono kable w ciągu ulicy Wierzbięcice – prace zostały przeprowadzone równolegle z zaplanowanym przez miasto remontem.