📢 Międzynarodowe Targi Energetyki już 23-25 kwietnia w Poznaniu! 📢  

Organizator:

Dofinansowanie na magazyny energii dla PGE

Podziel się

Polska Grupa Energetyczna otrzymała dofinansowanie na budowę kolejnych magazynów energii. W swoim portfolio, spółka posiada już jeden bateryjny magazyn energii, który wspiera pracę jej sieci na terenie województwa podkarpackiego.

Kolejne magazyny energii od PGE powstaną w miejscowościach Warta, Jeziorsko i Cisna. Ich łączna moc wyniesie 7 MW, a pojemność sięgnie 19 MWh. Zadaniem magazynów będzie stabilizowanie sieci dystrybucyjnej zarządzanej przez PGE Dystrybucję. Z tego powodu, powstaną one na obszarach, na których jest zwiększone ryzyko przerw w zasilaniu i pogorszenia parametrów jakościowych sieci w województwach podkarpackim i łódzkim. 

- Rozpoczęliśmy finansowanie projektów związanych ze stabilizacją sieci. Ich celem jest poprawa parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej m.in. poprzez jej dostosowanie do wymagań związanych z rozwojem źródeł OZE. Dzięki umowie ponad 43 mln zł trafi do PGE na budowę trzech magazynów energii. Magazyny odegrają dużą rolę na terenach, gdzie dochodzi do częstych awarii lub przerw - komentuje Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. 

Standardowa praca każdego magazynu energii przez większość czasu ma przebiegać w trybie czuwania, w którym magazyny będą cyklicznie doładowywane, aby uzyskać zadaną pojemność i gotowość do awaryjnego zasilania obszaru w razie zaniku napięcia w sieciach dystrybucyjnych. Magazyny wykorzystywane będą również do bilansowania sieci, co pozytywnie wpłynie na możliwość przyłączenia nowych instalacji OZE. 

Źródło: gramwzielone.pl